Co je bimetal?
K čemu slouží bimetal?
Ahoj svářečko / svářeči
Pokud jsi čistokrevný profi svářeč, který celý den jede jeden svár za druhým nemusí být tento krátký článek pro tebe až tak zajímavý. Pokud mu však dáš šanci třeba se dozvíš něco nového.
Pro nás ostatní domácí kutily, zámečníky, opraváře to bude možná malé zvětšení svých vědomostí. Předpokládám, že hodně z nás ví o čem bude řeč, ale nikdo na světě neví vše.
Tak tedy BIMETAL.
BI - předpona znamenající dvojitý ( složený ze dvou ). METAL - anglické slovo pro kov. Je několik způsobů využití, vždy se ale jedná o spojení dvou různých kovů. Najdeme ho v elektromechanických termostatech, termostatických ventilech, teploměrech a pro nás v zajímavějších aplikacích jako jsou pilové listy, vykružovací pilky.
Proč se používá v těchto aplikacích, nástrojích? Kromě vlastností průhybu při použití v termostatech, u nástrojů vyrobených z něj, zvyšuje bezpečnost, funkčnost, výkonnost při používání. Je však také většinou dražší nežli „ obyčejné ” výrobky.
Jak a kde tedy pomáhá bimetal při použití v nástrojích?
Vysvětlíme si vše na pilovém listu, vykružovací pilce ( korunce ). Fiktivně si tedy vyrobíme bimetalový pilový list nebo korunku. Oba výrobky budou mít zuby ( řeznou část ) z kvalitnějšího kovu HSS, ale měkčí pružnější tělo.
Bezpečnost
Bezpečnější a houževnatější jsou nástroje právě pro použití bimetalu, kdy tvrdá část z oceli HSS bude kalena a použita pro řezání materiálu. Ta měkčí, pružná nám bude vyrovnávat napětí v nástroji kvůli své povaze a vlastnostem. Pak se nám nestane situace kdy překalený pilový list praskne v polovině nebo se vyštípne část překalené korunky i se zuby, pokud nástroje neodborně zatížíme neúměrným tlakem při řezu. Prostě bimetalový pilový list a korunka je pružnější a snese větší zatížení.
Funkčnost a výkonnost
Ty stejné nástroje budou dosahovat vyšších řezných výkonů, protože ten měkčí a pružnější materiál bude mít i dobrou tepelnou vodivost a ztrátu. Odvede teplo od řezných zubů z HSS oceli a nechá ho volně odsálat do okolí. Tím bude snižovat teplotu řezných zubů, ty pak mohou mít vyšší řeznou rychlost. Zuby se nám nebudou tak často vylamovat jako u starých nástrojů, které byly dosti často kalené až moc. Takže si zvýšíme funkčnost a ve finále dobu použití listu a korunky. Řeznou rychlost můžeme ještě podpořit pastou pro vrtání a řezání.
Úspora financí
Pokud sečteme všechny výhody jako je schopnost snést vyšší zátěž, kdy budeme rychlejší při řezu, delší životnost kdy nám takové nástroje vydrží násobně déle, zjistíme výhodnost výrobků z bimetalu i přes jejich vyšší pořizovací cenu. Sám doma používám bi-metalové pilkové listy i korunky a mohu jedině potvrdit slova, která jsem napsal, sice dám za pilkový list 40 korun, ale vím, že mi vydrží několik levných pilkových listů, takže jsem minimálně nepřišel ani o korunu a v lepším případě opravdu šetřím. Co se týče korunek, ty už mám zhruba 10 let a stále jsou ve vynikajícím stavu, protože jako hobík je tak často nepoužívám, no a když si rozpočítám náklady na těch 10 let je to zhruba 25 Kč / rok a to mi jako dobrá investice přijde.
Nechci a nebudu zabíhat do detailů výroby co se směsí kovů týká, protože nejsem metalurg, ale pro vysvětlenou a alespoň částečné pochopení o co jde, by ti toto mohlo stačit.
Hodně úspěchů. Práci zdar a sváření zvlášť.