Jak vybrat elektrocentrálu
Při výběru elektrocentrály je důležité zvážit několik klíčových faktorů, které zajistí, že vybereš zařízení, které nejlépe vyhovuje tvým potřebám. Zde jsou hlavní body, které bys měl/a zvážit:
-
Účel použití elektrocentrály: Musíš vědět, zda elektrocentrálu potřebuješ pro domácí použití jako záložní zdroj energie nebo na jako pracovní nástroj, tedy na stavbu, nejrůznější montáže a externí práce bez možnosti k připojení k síti elektrické energie. Každý účel může vyžadovat jiný typ a výkon elektrocentrály. V neposlední řadě je důležitý i výstup, tedy zda-li 1x 230V nebo 3x 400V. Je potřeba si odpovědět na otázku, na co budete primárně elektrocentrálu používat, zda je dostačující jednofázová elektrocentrála 1x230V, nebo bude občas zapotřebí napájet třífázové spotřebiče a je potřeba třífázová elektrocentrála 3x400V.
-
Výkon elektrocentrály: Musíš vědět nebo zjistit, kolik wattů potřebuješ pro napájení všech zařízení, která plánuješ připojit na elektrocentrálu a napájet je právě elektrocentrálou. Jednoduše sečteš příkon všech spotřebičů a také nezapomeň na rezervu, ať nemáš všechno tak nějak na hraně. Jestli chceš správně zvolit výkon centrály, potřebuješ tedy přesně vědět příkon tvého spotřebiče ale i typ spotřebiče, zejména z hlediska požadavků na kolísání napájecího napětí a charakter změn zatížení elektrocentrály ( proudové nárazy při rozběhu nebo skokové změny příkonu při provozu spotřebiče). Z tohoto pohledu existují tři typy:
- AVR regulace
Pokud se jedná o spotřebič, o kterém víš, že je citlivý na kolísání napětí ( například počítač, citlivé lékařské přístroje, nářadí s elektronickou kontrolou vstupního napětí ), musíš zde velmi opatrně volit typ regulace výstupního napětí elektrocentrály. Použij elektrocentrálu s AVR. Jedná se o elektronickou regulaci výstupního napětí, které zajišťuje, že kolísání výstupního napětí bude v toleranci ± 2% v celém rozsahu ( při konstantním zatížení ) až do jmenovitého výkonu elektrocentrály. ( AVR není třeba svářečky s PFC = kompenzací účiníku, které nejsou náchylné na kolísání napětí, je však nutné počítat s výkonovou rezervou elektrocentrály minimálně 30%). Jak připojit svářečku k elektrocentrále se dozvíš v článku u nás blogu o sváření. - Kompaundní regulace CCL
Potřebuješ-li „roztočit“ asynchronní motor na cirkulárce, řezačce na dlažbu, nebo kompresor, to jsou zařízení s těžkým rozběhem, rozhodně zbol elektrocentrálu s kompaundním trafem. Tyto motory mají vskutku „TVRDÝ ROZBĚH“, ale kompaundní trafo zajistí, že centrála je schopna dodat velký rozběhový proud a to i na úkor poklesu napětí. Nižší napětí asynchronnímu motoru nikterak neublíží. Počítej však, že pro svůj „jednokilowatový“ motor potřebuješ krátkodobě i 2 až 4 násobek jeho jmenovitého výkonu. Invertorové svářečky s PFC = kompenzací účiníku ‐ mohou být bez problému provozovány na elektrocentrálách s kompaundním trafem. Jak připojit svářečku k elektrocentrále se dozvíš v článku u nás blogu o sváření. Pro příklad zde pár zařízení, které potřebují a jaký potřebují přibližný násobek zvýšení „štítkového“ příkonu, ke kterému může během provozu krátkodobě docházet, zejména při rozběhu zařízení. Většina zařízení má koeficient 1 s výjimkou dále uvedených (seznam není úplný). - Vrtačky, frézky, halogenová světla a zářivky = 1,5 násobek
- Obráběcí stroje, elektrické brusky, drtiče, strunové sekačky, křovinořezy, plotové nůžky, sekačky a řetězové pily = 2 násobek
- Míchačky na beton, ruční úhlové brusky, kotoučové pily = 2,5 násobek
- Tlakové myčky, ponorná čerpadla = 3 násobek
- Kompresory, lednice = 3,5 až 5 násobek
- Pračky = 4 násobek
- Kapacitní regulace CCL
Poslední řadou spotřebičů je ruční nářadí s komutátorovými motory, kterým dostatečně postačí výstupní napětí s kapacitní regulací. Příkon spotřebiče může být až do maximálního jmenovitého výkonu elektrocentrály.
-
Typ paliva: Elektrocentrály mohou být poháněny benzínem, naftou, nebo plynem. Benzínové jsou často levnější a vhodné pro příležitostné použití. Naftové jsou úspornější a vhodné pro dlouhodobý a nepřetržitý provoz v řádech dnů či týdnů Plynové jsou ekologičtější a tišší ale moc se nepoužívají. Musíš pak řešit dovoz, připojení a obecně zásobovaní plynem v lahvích.
-
Hlučnost: Pokud plánuješ používat elektrocentrálu v obytných oblastech nebo na místech, kde je důležitý nízký hluk, zvol model s nižší hlučností.
-
Přenosnost a velikost: Zvaž, zda potřebuješ přenosnou elektrocentrálu nebo stacionární model. Přenosné modely jsou lehčí a snadno se přepravují, ale mohou mít nižší výkon i když dnes už to tak úplně není. Díky moderním technologiím je dnes v malém zařízení velký výkon. Stejně jako u svářeček - vývoj prostě nezastavíš!
-
Kvalita a spolehlivost: Vyber si elektrocentrálu od renomovaného výrobce s dobrými recenzemi a zárukou. To zajistí, že zařízení bude spolehlivé a dlouho vydrží. Ano, jsou i hobby elektrocentrály na občasné využití ale zde platí jako obvykle: za málo peněz nemůžeš čekat hodně muziky. Konkrétně u elektrocentrály záleží zejména na dvou komponentech, které jsou nejdůležitější pro výkon a spolehlivost a to jsou: kvalitní motor a alternátor.
- Dostupnost servisu a náhradních dílů: Ujistěte se, že je k dispozici servis a náhradní díly pro vybraný model ve vaší oblasti.
-
Cena a rozpočet: Stanov si rozpočet, ale pamatuj, že nejlevnější varianta nemusí být vždy nejlepší. Zvaž poměr ceny a kvality. To vše platí k výše zmíněnému. Vyber zdroj pro své potřeby a účel, pak vyber správný zdroj a pak teprve srovnávej ceny. Jen tak vybereš správně.
Při výběru elektrocentrály je důležité pečlivě zvážit všechny tyto faktory, aby vyhovovala tvým potřebám a poskytla spolehlivý zdroj energie.
Ať se Ti daří!