Rychlospojky hadic a hořlavé plyny
Hadicové rychlospojky vzduchové rychlospojky a hořlavé plyny
Ahoj svářečko / svářeči
Dost často se poslední dobou setkáváme s problematikou spojování hadic všeho druhu. Jak někdo řekl „Protože člověk je od přírody tvor líný” usnadňuje si práci kdekoli to jde. Není to samozřejmě jen o lenosti, ale i o praktičnosti a rychlosti. Pokud máš do nekonečna něco rozmontovat a opět za pár chvil smontovat, za pomocí šroubového spojení, omrzí to. Proto se přeci vyrábí rychlospojky. Ovšem zde je nutné vzít rozum do hrsti a nenamontovat to, co na hadice nepatří.
Rozebereme si to trošku podrobněji, ale opět jak je zvykem co nejstručněji.
Pokud chceš spojit jakoukoli hadici, máš na výběr několik možností. Jde o to jestli vyžaduješ spojení trvalejší, rozebíratelné nebo rychlé rozebíratelné.
Trvalé
„Trvalejší” spojení je provedeno za pomoci hadicových spojek a spon na hadici. Jednoduše nastrčíme spony na „ přeříznutou” hadici, tu pak nasuneme na hadicovou spojku, no a vše zajistíme za pomoci spon šroubovacích nebo zajištěných smáčknutím kleštěmi.
Rozebíratelné
Rozebíratelné je velmi podobné, ale protože se počítá s jeho možným opětovným rozpojením je vyráběno formou šroubovacích spojek. Používá se různé, které může být těsněno fíbrovými i silonovými těsněními, v našem případě však k vůli bezpečnosti kuželovými spoji. Máme samici ve formě zapuštěného kuželu ( kónusu ) a samce tvaru klasického vystouplého kuželu ( kónusu ). Toto je léty a praxí ověřený způsob spojení hadic, speciálně u hořlavých plynů, kde je jakýkoli únik absolutně nežádoucí z důvodů nebezpečí zahoření. Díky kuželovému způsobu těsnění je tento spoj, pokud si ho nepoškodíš 100%.
Rychle rozebíratelné
Rychle rozebíratelný spoj za pomoci rychlospojek se hodí všude tam, kde například často měníte nástroje nebo rozpojujete hadice z nějakého důvodu. Rychlospojky jsou však různé pro různé použití. Tak jako když nepoužiješ 8 vrták pro řezání 6 závitu, nepoužiješ nebo by jsi neměl použít rychlospojku na obyčejný vzduch ke spojení hadice s hořlavým plynem. Je jedno jestli je to Propan, Propan-butan, acetylén, vodík. Spojky na vzduch, speciálně ty levné mají dost velkou vůli a nejednou jsem se já osobně setkal s jejich netěsností. Navíc pokud kombinuješ několik výrobců, dost často na sebe nesedí. Dále je to materiál použitý na výrobu O-kroužků. Hořlavé plyny jako propan, propan-butan mají schopnost naleptávat gumu. proto se obyčejná rychlospojka na vzduch na spojení hořlavých plynů nehodí. A právě proto ti u nás tyto spojky na spojení hadic s hořlavými plyny nedoporučíme, naopak když víme na co je chceš ani neprodáme. Prostě rychlospojky na hořlavé plyny mají speciální o-kroužky, jsou kvalitnější a jsou pro tento účel vyráběné. Ano jsou dražší, ale pokud nechceš být za hvězdu ve večerních zprávách, koupíš je.
Mnoho úspěchů. Práci zdar a sváření zvlášť.