Špatné hoření plynových kamen
Špatně mi hoří plynová kamna
Ahoj svářečko / svářeči a uživateli plynových kamen
Setkávám se často s našimi zákazníky, kdy někteří „mívají” potíže právě teď v zimě s plynovými kamny, kterými si vytápí karavan, mobilheim, nebo stavbu a jakýkoli jiný prostor.
„Kamna mi zhasínají, nevydrží hořet, hoří nekvalitně” to jsou věty, které zaznívají z jejich úst.
Každá z těch jednoduchých vět zaznívá pravidelně a většinou má jednoduché řešení. Jen jej musíte znát, no a proto si o tom napíšeme.
Tyto kamna, ať už RELAX (POHODY) nebo MAGG a jakákoli jiná, využívají k výhřevu plynů Propan nebo jeho směs Propan-Butan.
V prvé řadě chci ujasnit tuto věc. PROPAN je ten kvalitnější plyn, ten lepší. Má větší výhřevnost, méně znečišťuje topidlo a vyhoří skoro celý. Zůstatek v lahvi je okolo 1%. Směs Propan-BUTAN je ta méně kvalitnější varianta, kdy toho zlého hraje BUTAN. V zimě se neodpařuje jak má a v lahvi může zůstat až 6% zbytku.
A teď k problémům.
Kamna zhasnou po 2 - 3 hodinách.
Ano to je správně. Kamna ti musí zhasnout, protože spalují ve vytápěné místnosti kyslík, produkují spaliny a v určitém okamžiku je v místnosti tak málo kyslíku, že zhasnou. V každém návodu u takových kamen je napsána povinnost pravidelně větrat! Pokud to budete dělat, kamna budou hořet neustále, minimálně budou zhasínat po delším časovém úseku. Doba zhasnutí samozřejmě závisí na velikosti místnosti. V malé se to bude dít za kratší časový interval a častěji.
Kamna prskají mají nestálý oheň, hoří na jednu ploténku
Tady je to vždy záležitost u směsi Propan-Butan.
Za prvé: velké plnírny plynů si plní do zásoby a ty pak se zpožděním prodávají. Bohužel o tom nikomu neřeknou a zde nastupuje zlý BUTAN, který se oddělí od Propanu. Pak mají kamna nestálý plamen, špatně hoří a zhasínají po pár minutkách. Rada je jednoduchá, protřepejte lahev ( poválejte ji po dvoře). Samozřejmě se bavíme o ODPOJENÉ A UZAVŘENÉ LAHVI! Dojde k opětovnému promíchání plynů a problém by mněl být vyřešen.
Za druhé: norma pro kvalitu směsného plynu je široká a splní ji skoro každá směs. V tomto případě je jen jedna rada, změň dodavatele.
Za třetí: chlad - zima. Opět nám tu vstupuje do hry zlý BUTAN. V chladném počasí má tento plyn tendenci zamrzat i při relativně malých chladných teplotách, ve spojení s průtokem plynu může vést k zamrznutí lahvového ventilu a tím omezení průtoku do kamen. Pak ti například hoří jen jedna keramická deska a druhá nechce chytit. Rada je nechat chvíli hořet kamna na jednu ploténku a po navýšení teploty zapnout další (bohužel neporadím ti jak dlouho to bude trvat) nebo mít lahev i s kamny uschovanou v co nejteplejší místnosti a ještě zbývá možnost přejít na čistý Propan.
O moc víc bych toho nepsal, protože není o čem. V každém případě kamna, která prodáváme u nás mají minimální technické závady. Nejdříve zkus rady z článku, pak teprve řeš reklamace nebo opravy.
Mnoho úspěchů. Topení zdar, ale sváření zvlášť.