Svařovací kabely
Svářecí kabely pro MMA neboli svářecí kabely k svářečce - invertoru. Svářecí kabely = zemnící kabel a kabel s držákem elektrody. Různé délky a velikosti dle proudu a připojení kabelů k svářečce. Informace a zajímavosti, o svářecích a svařovacích kabelech, najdeš u nás na blogu.
Nejprodávanější
Značky
Svářecí kabely
Výběr správných svářecích kabelů k svářecímu zdroji, zejména svářecímu invertoru MMA pro sváření obalenou elektrodou je základ úspěchu k správné funkčnosti svářečky, využití jejího výkonu, dobrý svar a pohodovou práci.
Neméně důležitý jsou i další komponenty kabelů, jako je kvalitní držák elektrody a zemnící svěrka - kleště. Vše správně spojeno, izolováno a nepoškozeno. V neposlední řadě je VELMI důležité, umístit zemnící svorku na dobře očištěný materiál!
Typy svářecích kabelů Simplex nebo Eproflex
Norma ČSN 34 7470 a její část 6, se věnuje právě svářecím kabelům a to z hlediska průřezu, proudového zatížení, délky a úbytku napětí a proudového zatížení. Tato norma však neřeší materiál obalu kabelu a je napsána tak, aby bylo možné využít všechny možné typy kabelů a to i kabel typu Simplex, což je kabel s plastovou izolací. Tento kabel je velmi nepoddajný a nese s sebou i další nevhodné parametry. Vysokou hmotnost, krátkou životnost, špatně snáší teplo, často se vlivem použití láme v ohybech a má horší vlastnosti pro přenos elektrického proudu. To je způsobeno již jeho stavbou, kdy se v těle skládá z cca 200 jednotlivých žil - drátků.
Nejvhodnější je svářecí kabel typu Eproflex, což je kabel s kvalitní gumovou izolací a označuje se přesně H01N2-D. Tento kabel je podstatně lehčí než kabel Simplex. Eproflex kabel je úžasně poddajný díky kvalitní gumové izolaci která je odolná otěru o nejrůznější povrchy a navíc díky ní kabel nepraská v ohybech. Kabel snese i velmi vysoké teploty, které zejména při sváření pochopitelně vznikají. Vnitřní stavba kabelu je z cca 512 jednotlivých žil - jemných měděných drátků, které zajistí velmi kvalitní přenos elektrické energie.
Celý článek, o svářecích kabelech, najdeš u nás blogu o sváření.
Jak zapojit svářecí kabely k svářečce správně
Elektrický oblouk má značné mechanické a tepelné účinky na své okolí a materiál. Z fyziky platí, že na kladné elektrodě se získá více tepla než na záporné elektrodě. To vychází právě z fyziky, protože katoda se ochlazuje termoemisí a anoda se jejich dopadem zahřívá. Když na elektrodě máme pól mínus a na základním materiálu pól plus, jedná se o polaritu přímou. Při opačném zapojení se jedná o polaritu nepřímou.
Ve většině případů se používá zapojení svářečky jako nepřímá polarita. Jsou ale vyjimky a pravidla, kdy to nelze. Níže najdeš konkrétní případy a přehled, u jaké svářečky a kdy lze nebo nelze zapojit.
- Přímá polarita zapojení svářečky = Elektroda nebo svářecí hořák zapojený do MÍNUS ( - ) a zemnící kabel a kleště do PLUS ( + ).
- Nepřímá polarita zapojení svářečky = Elektroda nebo svářecí hořák zapojený do PLUS ( + ) a zemnící kabel a kleště do MÍNUS ( - ).
Celý článek, jak zapojit svářecí kabely dle svářecí metody a svářečky, najdeš u nás na blogu.
Neváhej sledovat Blog o sváření a svařování | tipy a triky pro svářeče. Dozvíš se třeba, o metodě sváření MMA neboli sváření obalenou elektrodou.