Pro nakupující ze Slovenska nebo z jiného členského státu EU: vpravo nahoře změňte měnu na EUR.

Pájení měkké nebo tvrdé

Pomůcky a nástroje pro měkké nebo tvrdé pájení ?. Pájení je způsob spojování součástí roztaveným pomocným materiálem, nazývaným pájkou, která má nižší teplotou tavení, než mají spojované součásti, které se při tomto procesu neroztaví. Rozlišujeme měkké pájení a tvrdé pájení. Určuje se podle teploty tavení pájky ( v angličtině „soldering“ a „brazing“). Pájky s teplotou tavení do cca 450 °C jsou označovány jako měkké. Nad 450 °C jsou tvrdé a tedy jde o tvrdé pájení.

Nejprodávanější

Drát pro TIG HLINÍK AlSi5, O 2.0 - 3.2 mm x 1000 mmalmg5
 
od 5 Kč
Mosazný svařovací drát pro tvrdé pájení pomocí kyslíko-acetylénového plamene - autogenem. Drát Drát pro AUTOGEN MOSAZ na pájení
 
od 22 Kč
73 položek celkem

Cena

53640
153640

Značky

Položek k zobrazení: 73
Amoniakový kámen pro čištění měděných hrotů
62 Kč / ks

Kámen z amoniaku pro čištění pájecích hrotů

762146
Bezolovnatá pájka RT 3234 Sn99,3 Cu0,7
296 Kč / ks

Pájka neobsahující olovo. Složení SN 99,3% Cu 0,7%. Plněná nekorozivním tavidlem.

662662
Borax - tavidlo na tvrdé pájení 500 g
139 Kč / ks

BORAX ✅ Tavidlo pro tvrdé pájení - prášek pro mosazné pájky. Pro měděné oceli, mosazné pájky, pro ocel, měď a niklové slitiny. Rozsah pracovní teploty 750 - 1100°C.

BOR500
Brusná vlna arch 250 x 100
30 Kč / ks

Brusné rouno v archu. Zrnitost P180

S7056180A
Cín tyčový Sn60/Pb 40
379 Kč / ks

Tyčový cín s obsahem 60% Sn a 40% Pb. Pro měkké pájení, klempířský.

261100KS
Cínová pájka s obsahem 3 % Ag
910 Kč / ks

Pájka s obsahem 3 % stříbra. Použití pro rozvody vody, topení, plynu v mědi.

+ další
515307
Mosazný svařovací drát pro tvrdé pájení pomocí kyslíko-acetylénového plamene - autogenem. Drát Drát pro AUTOGEN MOSAZ na pájení
od 22 Kč / ks

Mosazný ✅ svařovací drát pro tvrdé pájení pomocí kyslíko-acetylénového plamene - autogenem. Drát mosaz dle ČSN 05 5686.

MOS16X
Elektrická páječka 40W
350 Kč / ks

Páječka cínu tužkového typu s vyměnitelným hrotem.

600920
Elektrická páječka 75W
409 Kč / ks

Páječka cínu tužkového typu s vyměnitelným hrotem.

600921
Gel odolný plameni - calor stop gel
583 Kč / ks

Gel odolný plameni ✅, který je ideální pro svařování a pájení. Chrání povrchy a prvky před účinky plamene. Bezpečný netoxický a neškodný vůči kůži. Rychlé a snadné použití pro...

753805
Hořák - pájecí souprava na kartuše Propan-butan
563 Kč / ks

Pájecí souprava - hořák - s piezoelektrickým zapalováním, určeno pro kutily i řemeslníky s dostatečným výkonem pro většinu řemeslných prací v malém rozsahu, pro provoz se...

KP19001
Hořák Autoflam II Si0 pro tvrdé pájení
3 629 Kč / ks

Lehký, malý, ergonomický, prostě šikovný pomocník při tvrdém pájení.

764523
Snímek obrazovky 2024 08 05 103218
2 088 Kč / ks

Hořák CT27 v sadě se třemi různými hořáky. Pro všechny druhy pájení.

757730
Snímek obrazovky 2024 08 05 103947
2 261 Kč / ks

Hořák CT27 v sadě s jedním kusem náplně GAS//PRO.  Pro všechny druhy pájení.

757779
Hořák na kartuše PB
485 Kč / ks

Plynový hořák na kartuše Propan-butan vhodný například jako zapalovač grilu či krbu, odstraňování starých nátěrů, ohřev zamrzlého potrubí, tvarování plastových trubek a podobně.

LO-69930
Hořák plynový 1200W Propan-butan na rukojeť
368 Kč / ks

Hořák plynový - kulatý - 1200W na rukojeť pro Propan a Propan-butan MEVA

4452
Nahoru
Další produkty

Pájení a způsoby pájení

Tavidla

Základní podmínkou pevného a těsného spoje pomocí pájení je dobrá „smáčivost“ základního materiálu roztavenou pájkou. Ta je závislá na čistotě povrchu při teplotě pájení. Potřebná čistota se dosahuje při pájení v běžné atmosféře použitím tavidel nebo pájením v prostředí, které povrchové vrstvy bránící dobrému smáčení odstraňují jako jsou vysoké vakuum, redukční plynná atmosféra nebo solná lázeň.

Tavidla jako čisticí prostředky působí především chemicky a proto musí být voleny podle vlastností základního materiálu, teploty pájení a druhu pájky, a někdy též podle chemických a elektrických vlastností jejich zbytků po pájení.

Pro měkké pájení má většina tavidel podobu kapaliny s obsahem chemicky účinné látky, většinou kyseliny solné nebo fosforečné. Jejich zbytky po pájení je proto vhodné odstranit omytím vodou nebo lihem. Pro měkké pájení součástí z nerezavějící oceli se velmi dobře hodí směs kyseliny fosforečné, lihu a vody v poměru po 1 ku 3. Pro pájení elektrických spojů se dobře hodí pryskyřice neboli kalafuna. Má schopnost totiž rozrušit nečistoty za 1 až 2 vteřiny. Je také již obsažena v trubičkové pájce nejčastěji používané v elektrotechnice.

Pro tvrdé pájení se používají tavidla v podobě pasty, kapaliny nebo prášku. Někdy jsou naneseny jako pevný obal na tyčinky - dráty vyrobené z materiálu příslušné pájky. Pro tvrdé neboli kapilární pájení ve vakuu nebo redukční atmosféře ( nejčastěji vodíku ) nejsou zapotřebí žádná tavidla, protože potřebné čistoty styčných ploch se dosáhne ve vysokém vakuu odpařením nečistot vysokou teplotou, nebo chemickou redukcí vodíku v redukčních pecích.

Měkké pájky

Měkké pájky jsou slitiny „měkkých kovů“ s různým poměrem složek, kterým se dosahují jejich požadované vlastnosti, především teploty tavení. Pro pájení elektroniky se používá eutektická slitina s 37 % olova a 63 % cínu. Její teplota tání je 183 °C. Výhodou eutektické slitiny je hlavně to, že tuhne bez přechodových fází, ve kterých v neeutektických slitinách v jistém rozmezí teplot vedle sebe existují jak pevná fáze tak i tekutá. To má někdy nežádoucí důsledky.

Existuje řada měkkých pájek s dalšími kovy jako je třeba kadmium či zinek, které jsou vhodné pro teploty do 400 °C. Velkou skupinu tvoří cínové pájky s obsahem více složek jako je Sn, Sb, Zn, které pokrývají rozsah teplot od 185 °C do asi 260 °C.

„Super měkké“ slitiny Pb+Sn+Cd+Bi vhodné pro pájení se vyznačují teplotou tání v mezích od 165 °C do 64 °C. Jsou označovány jako Roseův kov, Lipowitzův kov či Woodův kov.

Pro aplikace v elektronice se měkké pájky dodávají ve formě trubičky vyplněné tuhým tavidlem, obvykle na bázi kalafuny.

Používání pájek s obsahem olova a kadmia ve velkovýrobě je od července 2006 zakázáno Evropskou směrnicí 2002/95/ES (RoHS).

Tvrdé pájky

Pro tvrdé pájení je velký výběr slitin i čistých kovů, a to jak pro pájení pod tavidlem, tak i ve vakuu nebo v redukční atmosféře.

Čisté kovy se používají spíš jen výjimečně. Může to být stříbro, měď, zlato nebo palladium. Dobře se hodí pro kapilární pájení ve vakuu.

Pro tvrdé pájení v atmosféře se vyrábí velký počet slitin různých kovů s vyšší teplotou tavení. Jsou to například slitiny stříbra, mědi, kadmia, niklu a zinku v nejrůznějších kombinacích. Většina z nich obsahuje zinek, který má vysokou tenzi par a nemůže být proto použit pro pájení ve vakuu, kde se prudce odpařuje neboli sublimuje. Používají se také slitiny drahých kovů, například Au-Ag, Au-Pd, Au-Cu, Au-Ni,

Zvláštní skupinu pájek tvoří také aktivní pájky s malým obsahem titanu nebo vanadu, které jsou použitelné i pro pájení kovů na keramiku nebo grafit.

Zvláštní pájky a tavidla jsou nutné také pro pájení hliníku a jeho slitin. Osvědčily se zde zinkové pájky a složitější slitiny Al, Cu, Sn, Cd.

Metody pájení

Metody pájení můžeme rozlišovat především podle způsobu ohřevu pájených součástí a pájky. To může být lokální nebo celoobjemové.

Pájení v atmosféře 

Lokální ohřev při měkkém pájení se uskutečňuje dotekem horkého tělíska, které je součástí páječky - pájecí hrot. Nejčastěji je tělísko ohříváno elektricky, buď přímým průchodem elektrického proudu u transformátorové páječky nebo nepřímo elektrickým topným tělesem. Moderní elektrické páječky využívají možnost nastavení teploty pájecího hrotu a elektronické stabilizace nastavené hodnoty. Uplatňují se hlavně při ruční malovýrobě elektronických zařízení. Ve hromadné výrobě se pájí součástky k deskám plošných spojů metodou pájení vlnou nebo přetavením.

Ve větším rozsahu ohříváme pájené předměty a pájku proudem horkého plynu nebo plamenem. Pro měkké pájení stačí plamen zemního plynu či Propanu nebo Propan-butanu se vzduchem, pro tvrdé pájení je nutný teplejší plamen kyslíko-acetylenový nebo kyslíko-vodíkový. Proces pájení plamenem je většinou „ruční“, takže výsledek je silně závislý na zkušenostech a zručnosti pracovníka.

Vakuové pájení

Nejdokonalejší způsob pájení je ve vysokém vakuu. Je použitelný jen pro tvrdé pájení různých kovů s vyšší teplotou tání, s výjimkou slitin obsahujících zinek, který má vysokou tenzi par a ve vakuu prudce sublimuje. Pro pájení ve vakuu se vyrábějí pájky také v podobě prášku, například ze slitiny Ni-Cr s teplotou tání cca 950 °C. Tato pájka dobře smáčí nerezavějící ocel. Po ztuhnutí je velmi tvrdá a nesnadno obrobitelná ale velmi pevná. Zdrojem tepla je ve vakuových pecích klec z molybdenového drátu zahřívaná elektrickým proudem. Navenek je izolována stíněním z molybdenového plechu a vodou chlazeným pláštěm. Pájeným předmětům se teplo předává výlučně sáláním. Tímto způsobem lze dosáhnout teploty kolem 1400 °C. Roztavená pájka působením povrchového napětí zatéká do spáry mezi spojovanými součástkami. Dosahuje se tím dokonale těsného a mechaniky pevného spojení.