Redukční ventily na sváření
Lahvový redukční ventil nazýván také jako hodiny, snižuje tlak z plynové lahve na nastavenou dolní úroveň požadovanou spotřebičem, například svářečkou nebo spotřebičem pro autogen a zároveň ji udržuje stálou a pouští v požadovaném tlaku plyn z lahve do spotřebiče. Lahvový redukční ventil je nutné použít vždy při připojení tlakové lahve s plynem na sváření k svářečce MIG nebo TIG.
Nejprodávanější
Redukční ventil na tlakovou lahev Oxid uhličitý - CO2. Mini verze (pouze menší rozměry, výkon a použití stejné). Nejlevnější redukční ventil na trhu i přesto ale dlouhá...
Redukční ventil na sváření
Jednou z nejdůležitějších věcí pro správné a dlouhodobé použití redukčního ventil pro sváření, je jeho správné používání a nastavení.
1) Návod na používání redukčního ventilu pro sváření
Dodržuj striktně návod k použití redukčního ventilu! Jinak dojde k nevratné poruše membrány nebo manometru !!
Přesný postup pro použití redukčního ventilu:
- Instaluj redukční ventil na tlakovou láhev a zašroubuj vstupní a výstupní spoje
- Dotažení vstupní matice na lahev udělej s citem. Při dotažení na "krev" si vymačkáš těsnění a příště již nebude těsnit.
- Dotažení výstupní matičky z redukčního ventilu udělej také s citem. Zde není těsnění, těsnost je pomocí kónusu hadičníku.
- Před otevřením ventilu na tlakové láhvi: 1) proti směru hodinových ručiček otoč regulační šroub redukčního ventilu ( spodní, větší a plastový otočný šroub ) až do úplného povolení pružiny regulačního šroubu. Tím redukční ventil - membrána, nebude nic redukovat. 2) po směru hodinových ručiček otoč uzavírací šroub redukčního ventilu ( boční, menší a plastový otočný šroub ) až do úplného zavření. Tím redukční ventil bude uzavřený proti průchodu plynu.
- POMALU proti směru hodinových ručiček otevři vřetenový ventil na tlakové lahvi. Tím pomalu pustíš plyn z lahve do redukčního ventilu.
- Otevři proti směru hodinových ručiček uzavírací šroub redukčního ventilu ( boční, menší a plastový otočný šroub ) až do úplného otevření. Tím redukční ventil otevřeš pro průchodu plynu.
- Otáčej regulační šroub redukčního ventilu ( spodní, větší a plastový otočný šroub ) po směru hodinových ručiček a nastav si tak, na kolik bude redukční ventil regulovat plyn ( buď tlak nebo průtok v litrech ) pro tvoje potřeby.
Po ukončení práce vždy zavři vřetenový ventil na lahvi s plynem. Následně proti směru hodinových ručiček otoč regulační šroub redukčního ventilu ( spodní, větší a plastový otočný šroub ) až do úplného povolení pružiny regulačního šroubu a v neposlední řadě po směru hodinových ručiček otoč uzavírací šroub redukčního ventilu ( boční, menší a plastový otočný šroub ) až do úplného zavření. Tím redukční ventil bude uzavřený proti průchodu plynu.
2) Jak nastavit správně tlak na redukčním ventilu pro sváření
Množství ochranného svářecího plynu závisí na druhu spoje a parametrech svařování. Pro dokonalou ochranu svarové lázně je potřeba nastavit správnou spotřebu ochranného plynu v požadovaném množství litrů za minutu. Volbou ochranného plynu můžeme také ovlivnit přenos kovu do svarové lázně a i přenos tepelné energie do svaru ale i ovlivňuje průvar a rychlost svařování.
Velmi zjednodušeně nastavit průtok v litrech na redukčním ventilu následujícím způsobem: tloušťka svařovaného materiálu v milimetrech krát 10 a vyjde množství svářecího plynu v litrech. Například, jdu svářet materiál tloušťky 1,0 mm. Vynásobím x 10 = 10 litrů průtok svářecího plynu.
Pozor: dát radši pro jistotu víc plynu není dobře, stejně jako méně plynu není dobře!
V případě malého průtoku svářecího plynu nebude svár ( svarová lázeň ) dostatečně chráněn ( chráněna ).
V případě velkého průtoku svářecího plynu nejčastěji vznikají bubliny, póry a trhliny
Celá článek, jak nastavit průtok plynu na redukčním ventilu při sváření, najdeš u nás na blogu o sváření.
Výběr správného lahvového redukčního ventilu obnáší znát druh plyn a z něj vyplývající velikost šroubení redukčního ventilu pro připojení na plynovou lahev se svářecím plynem. Dále je nutné znát vstupní tlak ( z lahve do redukčního ventilu - pod jakým tlakem je plyn v lahvi stlačen ) a i požadovaný výstupní tlak ( jaký tlak spotřebiče potřebuje pro svůj provoz ) z redukčního ventilu. U některých aplikacích záleží i na požadovaném průtoku plynu redukčním ventilem, aby toho byl vůbec schopen a plyn takzvaně nezamrzal