Pro nakupující z jiného členského státu EU: vpravo nahoře změňte měnu na EUR.

Slovník pojmů, Strana 6

2 4 A B C D E F G H I J K L M N O P R S T U V W Z

PULS BALANCE

u svařování hliníku možnost změnit časový poměr mezi kladným a záporným napětím na wolframové elektrodě

PULZ

funkce svářečky, která umí změnit průběh svařovacího proudu na pulsující. Pulsy se odehrávají v kladné půlvlně svářecího proudu. Sváření se odehrává v modifikované formě režimu takzvaně spray arc. Svářecí proud pulsuje z minimální hodnoty na…

Pulzní systém

zamezuje zborcení tavné lázně během svařování tenkých plechů přechodem z vysoké hodnoty proudu ( hot time ) na nízkou hodnotu ( cold time )

PWM

Pulzně šířková modulace, neboli PWM ( Pulse Width Modulation ) je diskrétní modulace pro přenos analogového signálu pomocí dvouhodnotového signálu. Jako dvouhodnotová veličina může být použito například napětí, proud nebo světelný tok.…

Ramenní popruh

Textilní popruh pro pověšení přes rameno pro snadnou manipulaci s svářečkou

redukce

plastové řešení upnutí drátu do svářečky, když má drát velkou středovou díru než je standartní. Může být také mezikus, který zredukuje velký závit na malý nebo opačně, pro připojení redukčního ventilu na lahev. V tomto případě se ale většinou nazývá…

REMOTE CONTROL

dálkové ovládání, obvykle se takto označuje konektor pro připojení dálkového ovladače - dálkového regulátoru svařovacího proudu = potenciometru

RESTORE PROGRAM

jednoduchý a rychlý návrat do původního nastavení

Revize svářečky

Činnost prováděná při kontrole svářeček a zkoušením se zjišťuje stav elektrického zařízení zdroje svařovacího proudu z hlediska jeho bezpečnosti. Součástí revize je vypracování zprávy o revizi svářečky. Výsledkem revize svářečky je stav zařízení…

Rozsah svařovacího proudu

Minimální a maximální proud, který jde na svářečkách nastavit a jakým lze svářet

Rozstřik

Sprcha odletující rozžhaveného kovu kolem samotného svaru. V podstatě vždy se po samotném sváření mechanicky odstraňuje a to kvůli vzhledu či dalšímu užití výrobku. 

rutilová

použití pro střídavý i stejnosměrný proud, malá hloubka závaru, použití pro tenké plechy, kořenové housenky a lepší v polohách. Ve světě se využívá více než bazická elektroda. Snadné zapálení svářecího oblouku. 

RYCHLOSPOJKY

systém rychlého připojení kabelu či hořáku - bez šroubování

SAW

Submerged Arc Welding  - svarová lázeň je během svařování neustále zasypávána vrstvou tavidla a pod touto vrstvou dokonce hoří i elektrický oblouk. Jedná se o automatické svařování, nikoli ruční.

SENSITIVITY

Anglicky citlivost optických senzorů v závislosti na světelných podmínkách okolního prostředí při sváření. Většinou jde plynule nastavit potenciometrem. Tmavé prostředí = nižší citlivost a světlé prostředí = vyšší citlivost.

SHADE

Anglicky úroveň zatemnění. Většinou nastavitelné a to pomocí knoflíku. Důležité v závislosti na svařovací metodě a velikosti svařovacího proudu.

SHORT ARC

krátký oblouk - týká se metody MIG-MAG a je to režim odtavování drátu kdy k oddělení kapičky dochází následkem krátkých zkratů na hrotu drátu v tavící lázni. (až 200x za sekundu) Tento způsob je vhodný pro: uhlíkové a nízkolegované oceli, nerez,…

SLOPE DOWN

funkce umožní postupný pokles nastaveného svařovacího proudu v momentě uvolnění tlačítka svařování na hodnotu základního proudu

slope up

funkce umožní postupný náběh nastaveného svařovacího proudu v momentě zmačknutí tlačítka svařování na hodnotu základního proudu

Smáčivost

Smáčení - schopnost roztavené pájky přilnout k čistému povrchu základního materiálu

Směsný svářecí plyn

směs více plynů v jednom ( CO2+Argon ), ( CO2+Argon+Kyslík ) a mnoho dalších směsí

sMIG

jedná se o exkluzivní funkci, kdy se zdroj neustále učí a přizpůsobuje se svářecí technice svářeče. Díky tomu dodává stabilní svary v opakující se kvalitě. Zkrátí se doba zaučení nezkušených svářečů.

SOFT START

měkký start svařovacího procesu. Funkce zajišťuje pomalý náběh svařovacího zdroje po zapnutí, čímž se zamezuje vypadávání jističů

SPOT TIME

bodové svařování

SPREY ARC

rozstřikovaný oblouk - týká se metody MIG-MAG a je to režim tavení drátu při vyšších proudech a napětí s porovnáním s režimem Short arc a hrot drátu nepřichází do styku s tavnou lázní – z ní vychází oblouk , prostřednictvím kterého přechází kovové…

Nahoru